X Vyplňte všetky polia.

Prihlásenie

Meno:
Heslo:

Pre pacientov

Registrácia | Kontakt

Relaps

Keď sa choroba napriek všetkej snahe lekárov a pacienta vráti, mnoho pacientov prežíva šok podobný ako pri prvom diagnostikovaní ochorenia, so smutným bonusom sklamania, strachu, zúfalstva, beznádeje, hnevu a mnohých ďalších trýznivých pocitov vyplývajúcich z toho, že prvá liečba nezabrala. Kde sa stala chyba? Je to moja vina? Čo bude so mnou teraz? Akú mám šancu, že to druhý krát vyjde?... Tieto a podobné otázky víria mysľou človeka, ktorý je znova konfrontovaný so svojou chorobou.

Znovuobjavenie ochorenia spochybňuje účinnosť podanej onkologickej liečby. Ako uveriť, že tentoraz zaberie? Navyše predstava, že celá tortúra liečby má začať odznova, je deprimujúca, a organizmus zaťažený predchádzajúcou liečbou oslabený. Motivovať sa za takýchto okolností pre liečbu je veľmi ťažké.

Čo vám môže pomôcť zvládnuť toto obdobie?

V prvom rade potrebujete čas, kým sa všetky vaše pocity a emócie, ktoré spustila informácia o relapse, upokoja. Potrebujete mať pri sebe niekoho blízkeho, kto vás podporí. Potrebujete informácie od lekára o tom, čo vám môže ohľadne liečby ďalej ponúknuť. A potrebujete znovu nájsť nádej, že vyliečenie alebo zlepšenie kvality vášho života je ešte vždy možné. Až potom môžete od seba očakávať, že dokážete opäť zmobilizovať svoje sily a konštruktívne sa postaviť k psychickému zvládaniu tejto náročnej situácie. Prizvite si na pomoc všetky zdroje podpory, ktoré by pre vás mohli fungovať. Kedy, ak nie teraz?

Sú pacienti, ktorí sa rozhodnú liečbu znova nepodstúpiť, pretože jej prestali dôverovať. Toto rozhodnutie je však natoľko závažné, že by ste ho v žiadnom prípade nemali robiť pod vplyvom emócií a bez dôkladnej konzultácie so svojim lekárom. Zatiaľ sa nenašla účinnejšia liečba rakoviny než akú dostávate. Preto rozhodnúť sa neprijať ju, by malo mať veľmi vážne opodstatnenie. Taká situácia nastáva napríklad vtedy, keď je profit z liečby minimálny alebo veľmi neistý a vedľajšie účinky veľmi nepríjemné. Ak sa za takýchto okolností dobrovoľne a pri plnej informovanosti rozhodnete zostať bez liečby, je to vaše právo a povinnosť lekára je rešpektovať ho.

To, že sa vám choroba vrátila, neznamená, že všetko, čo ste pre svoje vyliečenie urobili, bolo zbytočné alebo že ste to robili zle. Čokoľvek ste pre seba urobili, bolo dôležité. Možno tento krát budete chcieť niečo urobiť inak, alebo pridať niečo ďalšie, čo by vám mohlo pomôcť situáciu zvládnuť. To, že viete, čo vás čaká, nemusí byť len nevýhoda, ale aj výhoda: viete, na čo sa máte pripraviť, s čím máte rátať a čomu by ste sa naopak mali vyhnúť. Pokúste sa to, čo ste sa naučili počas prvej liečby zúročiť vo svoj prospech čo najlepšie.

Neprehráte vtedy, keď liečba nefunguje tak ako by mala. Prehráte vtedy, keď prepadnete beznádeji, že už nemáte žiadnu šancu. Vždy sa dá niečo urobiť. Pokiaľ sami nevzdáte svoj život, stále žijete.

Pridať na:
Pridať na Facebook! pošli na vybrali.sme.sk Vytlačiť!


Diskusia

Počet komentárov: 2

1. sticka sticka 16.05.2017 18:00
Dobrý deň , ja mám smutný príbeh , moja manželka včera po dlhom boji zomrela na rakovinu , nie preto , že by neverila vo svoje vyliečenie ale proti sebe mala veľa nepriateľov , najprv gynekolog podcenil ochorenie ktoré sa vyvíjalo na jej maternici a uspokojil sa , že onkomarkery neboli zvýšené , vtedy sa určite ešte dalo niečo robiť s ochorením , ale nevenoval tomu pozornosť , pred operáciou nález mal 9x7 cm , kým sa dostala na operačný stôl 30.11.2016 malo to veľkosť 20x12 cm a prirástlo to na močový mechúr a vytvorilo aj dalšie metastázy ale našťastie podľa operátera pečeň nejavila známky napadnutia , potom sme čakali nekonečné 3 týždne na histologiu a choroba dalej gradovala a 27.12.2016 už mala pri CT vyšetrení diagnostikované početné ložiská MS do 23 mm a potom začal aj boj so ZP Dôvera , ktorá za žiadnu cenu ani do mesiaca aj napriek veľkým bolestiam , ktorými manželka trpela nechcela liečbu schváliť , prvý cyklus liečby sme museli vyriešiť s pomocou sponzora , ktorý 3000 Euro za lieky zaplatil a dostavil sa pozitívny výsledok , ked onkomarkery klesli o viac ako 3400 nižšie , lenže nastali problémy s krvou a nasledovalo niekoľko transfúzii , ked pre ňu darovalo skoro 30 darcov krv a mala šťastie na izbovú lekárku , po preliečení nasledoval další cyklus , manželka zatiaľ stále bojovala zo všetkých síl , nastali dalšie problémy s krvinkami a dostala sa na izbu k inej lekárke , ambicioznejšej a asi lojálnejšej ku ZP , ktorá sa rozhodla liečbu ukončiť aj napriek našim námietkam , že ona do nej lievať krv ako si my predstavujeme nebude a nastavila manželku do spánkového režimu bez akejkoľvek liečby v ktorom jej myseľ , pamäť skrátka mozog riadne pracoval , aj ked veľmi chcela žiť , proti lekárom a ZP svoj boj vo štvrtom roku ochorenia na 11 deň prehrala. Neprepadla beznádeji , stále verila v uzdravenie , ale proti presile a neochote lekárov svoje víťazstvo nedosiahla a ešte pri mojej poslednej návšteve v ten deň vycítila pred 17 °° , že asi zomrie a o 19 °° sa tak aj stalo vo veku 49 rokov.

2. jirkason jirkason 22.09.2016 12:15
Dobry den, jake poslední chvíle nebo zlé spravy, toto nechci uz slyset, existuje pristroj-zarizeni kterym jsme s ruskymi kolegy vylecily 3-4 stad. rakovyn i po chemoterapiich. Pristroj je mozne sestavit dosti jednoduse, pokud bude zajem vse napisi a poradim, svoji maminu 86let, ktera ma stitnou zlazu vyblokovanou skoro na nulu jsem za 14 dni dal do stavu 50procentni zlepseni, rakoviny trvaji od 4-6mesicu + javorovy sirup se sodou. Pokud ma clovek imunitni system alespon trochu schopny odbouravat patogeny je obrovska sance uplneho uzdraveni. zde muj pristroj video 7 dilu, mluveno rusky pro sve kolegy jako ilustrace provedeni!!! https://www.youtube.com/watch?v=eSgoXSVqF2Q

Pridať komentár:

Musíte byť prihlásený.

Prihlásenie | Registrácia