X Vyplňte všetky polia.

Prihlásenie

Meno:
Heslo:

Pre pacientov

Registrácia | Kontakt

Diagnóza: Rakovina

Rakovina a jej liečba mení človeku život v mnohých ohľadoch. Zrazu je veľa vecí inak... Inak ako „predtým“, keď plynul normálny život s jeho každodennými radosťami a starosťami. Choroba a náročná liečba menia životné priority, hodnoty, ale aj každodenné fungovanie. Cesta, ktorú musíte prejsť od momentu oznámenia diagnózy až k ukončeniu liečby a návratu do „normálneho“ života je náročná a nie vždy priamočiara. Každé obdobie má svoje špecifiká, úskalia a prináša rôzne pocity, myšlienky, emócie. To, ako sa počas týchto týždňov a mesiacov cítite, sa mení a vyvíja – v závislosti od typu a náročnosti liečby, ktorú dostávate, jej úspešnosti, vašich telesných dispozícií, povahových charakteristík, temperamentu, emočnej výbavy, výchovy v detstve, zvnútornených postojov, viery, predchádzajúcich tráum a spôsobov ich zvládania a v neposlednom rade od kvality vášho sociálneho zázemia a vzťahu s ošetrujúcim lekárom.

Je niekoľko dôvodov, prečo je dôležité, aby ste porozumeli tomu, čo sa počas ochorenia a liečby deje vo vašom prežívaní:

  • Ak spoznáte svoje „slabé miesta“ a svoje kvality, môžete sa zamerať na to, čo pracuje vo váš prospech a to potom posilňovať. Neexistuje jeden správny a univerzálny spôsob ako náročné situácie zvládať. Každý si musí nájsť svoju cestu, ktorá je v súlade s jeho osobnosťou a životnou situáciou.
  • Zistíte, že to, čo prežívate a čo sa vám možno niekedy zdá „nenormálne“, prežívajú mnohí ďalší pacienti, ktorých postihla rakovina.
  • Ak porozumiete vlastným pocitom, myšlienkam a emóciám dokážete ich lepšie sprostredkovať svojim najbližším a tiež pochopiť ich prežívanie. Spolu potom ľahšie nájdete spôsob, ako toto náročné obdobie zvládnuť.

Postupne spolu prejdeme obdobiami od zistenia diagnózy cez liečbu ochorenia až po „návrat do života“ a podrobnejšie sa budeme venovať najčastejším problémom, ktoré pacienti riešia a psychickým reakciám či ťažkostiam, ktoré môžu prežívať. Predtým však ponúkame niekoľko odporúčaní, ktoré môžete využiť v každom z období, ktorým budete prechádzať.

  • Buďte informovaní o svojom ochorení a liečbe, ale využívajte len kvalitné zdroje informácií

Výskumy v zahraničí ukázali, že pacienti, ktorí majú primerané vedomosti o svojom ochorení, vyšetreniach a liečebných postupoch, podliehajú menšiemu stresu. Dostatok informácií je tiež prvým predpokladom na to, aby ste mohli byť v liečbe aktívni. Objektívne informácie o vašom ochorení vám pomôžu čeliť rôznym fámam a mýtom založeným na polopravdách, ktorým sa počas liečby pravdepodobne nevyhnete a môžu vás zbytočne znepokojovať.

Upozornenie: Napriek tomu, že sa toto odporúčanie osvedčuje u väčšiny pacientov, ak máte pocit, že vás informácie o chorobe stresujú a sťažujú vám jej prežívanie, rešpektujte svoje pocity a riaďte sa nimi.

  • Buďte v komunikácii s vašim lekárom jeho partnerom, nie pasívnym objektom

Ak budete informovaní o vašej chorobe a aktívni v spolupráci s vašim lekárom, nebudete sa v tom, čo sa s vašim telom deje a čo vás čaká, cítiť takí stratení s pocitom, že všetko ide mimo vás a nemôžete do toho nijako vstúpiť, ani to ovplyvniť. Ak budete pripravení na dialóg s lekárom, skvalitní to váš vzťah a spoluprácu a posilní váš pocit, že pre svoje vyliečenie môžete aj vy niečo urobiť.

  • Snažte sa myslieť pozitívne, ale nestresujte sa, ak sa vám to nedarí

Je dobré, ak sa neutápate v katastrofických scenároch, pomôže vám to lepšie zvládať ochorenie a liečbu. Nie každý však je „rodený optimista“ a táto povahová charakteristika nie je k dispozícii „na počkanie“. Ak sa vám darí byť aspoň z časti pozitívny, aj to je dobré, pretože pozitívne myslenie vám môže uľahčiť zvládanie ochorenia a liečby. Ak ale prídu dni, či obdobie kedy sa vám to nebude dariť vôbec, hlavne sa tým nestresujte a vydržte kým vám nebude lepšie.

  • Zamerajte sa na najbližší krok

Pokúste sa svoje myšlienky zameriavať na bezprostredné dianie, na to, čo potrebujete zvládnuť „tu a teraz“. Nemyslite na to, čo všetko vás ešte do konca liečby čaká, rátajte čo už je za vami. Silu vám dá aj to, ak budete vidieť pred sebou niečo pekné, niečo, na čo sa tešíte.

  • Naučte sa požiadať o podporu a pomoc. To, že ju potrebujete neznamená, že ste menejcenní alebo nepotrební

Vedieť požiadať pomoc je prejavom vašej osobnostnej zrelosti, nie slabosti. Ak budete hovoriť so svojimi blízkymi o tom čo potrebujete, uľahčíte tým situáciu im aj sebe. Ak máte pocit, že potrebujete odbornú pomoc, teda psychológa alebo psychiatra, zbavte sa predsudkov a vyhľadajte ju. Obráťte sa na svojho lekára, určite vám odporučí vhodné špecializované ambulancie vo vašom okolí.

  • Inšpirujte sa tými, ktorí ochorenie zvládli

V súčasnosti už funguje množstvo pacientskych skupín a internetových stránok. Byť v kontakte s tými, ktorí tiež s chorobou bojujú, alebo už ochorenie zvládli, zníži váš pocit vydelenia zo spoločnosti zdravých a môže byť pre vás zdrojom inšpirácie a podpory.

  • Myslite na to, že najlepším riešením je vždy prevencia

Prevencia je najúčinnejším a najjednoduchším spôsobom ako predchádzať vyčerpaniu, chorobe a ďalším neduhom, psychické ťažkosti nevynímajúc. Snažte sa počas choroby a liečby udržiavať také vzťahy a činnosti, ktoré vám pomôžu udržať sa v psychickej pohode. Ak sa objavia psychické ťažkosti, venujte im pozornosť, nebagatelizujte ich, ani sa netvárte že neexistujú. Čím skôr ich začnete riešiť, tým ľahšie to pôjde.

Neexistuje jeden správny prístup, či jednoduchý „recept“ na to, ako sa popasovať s ochorením a zvládnuť liečbu. Sú univerzálne pomôcky, ktoré vám to môžu uľahčiť. Ale svoju cestu chorobou si musí nájsť každý chorý sám.

Riaďte sa podľa toho, čo vám prospieva a čo vám naopak škodí. Robte to, v čom sa cítite dobre. Ak potrebujete o vašej chorobe hovoriť, byť medzi ľuďmi, robte to. Ak ste introvert a uprednostňujete skôr samotu, môže vám byť blízka relaxácia, meditácia, počúvanie hudby či pozorovanie prírody. Každý máme svoj vlastný, jedinečný spôsob zvládania záťažových situácií - dôverujte mu.

Pridať na:
Pridať na Facebook! pošli na vybrali.sme.sk Vytlačiť!


Diskusia

Počet komentárov: 9

1. jirkason jirkason 06.09.2016 15:35
Dobry den Vážení, jsem nucen vas informovat ze byl sestaven pristroj ktery leci veskere onkologicke a jine onemocneni i ve 3-4 stadiu nemoci. Pristroj je uz vice nez rok uspesne testovan s prakticky 100 procentni ucinnosti. Ve spolupraci s ruskymi kolegy jsem sam tento pristroj sestavil, prozatim testuji na svoji mamince 86 -štítná žláza, a na sobe vysoky k.tlak a jine. Pristroj vynalezl rusky fyzik pan. Mishin, svuj prispevek pristroje jsem pro sve ruské kolegy uvedl ve forme 7dilu videa, mluveno slabou rustinou. doporucuji prohlednout videa a informace na ru. web. V pripade potreby odpovim. https://www.youtube.com/watch?v=eSgoXSVqF2Q pŕeji pekny den vsem. p.S. Tato informace bude nezadoucí pro fam. a jine instituce.!!!

2. elizabetha112 elizabetha112 03.03.2013 11:54
Prosim o vyplnenie dotaznika:) dakujem http://www.survio.com/survey/d/Z5Q9E3N9E9F3J1D1Q

3. pavlinka_32 pavlinka_32 17.02.2013 19:50
Dobry den, som studentkou psychologie na Trnavskej univerzite a momentalne sa venujem diplomovej praci na temu Zmysel zivota u vyliecenych onkologickych pacientov. Touto cestou by som chcela vsetkych Vas, ktori ste si presli rakovinou o vyplnenie dotaznika, ktory najdete tu: https://docs.google.com/forms/d/19XEPXScT-UiyBlOoueM1CDvaAT_QM7OVwuBQEdF59AU/viewform?sid=50ab40d4bed69a0a&token=qABq6TwBAAA.xS1bLqJSjzJX_-woEoG5AQ.P3SM9q45LYRIKi2QRioAQA Velmi by ste mi tym pomohli. Vopred dakujem za kazdeho, kto si cas najde a prajem este pekny vecer :)

4. martinbalog martinbalog 13.10.2010 22:46
Zdravim,skvela prevencia, ktora bola doteraz dostupna iba v Australii a Azii SQUALENE.Ochrana zdravych buniek popri liecbe chemoterapiou a radioterapiou. Zozeniete uz aj na Slovensku, je tu dovozca pre celu Europu. hladajte na nete firmu Adela Kacmarova-AdeMar Europe.

5. radoma radoma 02.05.2010 10:30
Dobry den,chcem sa s Vami podelit zazitok z interaktivneho stretnutia onkopzacientov a pribuznych.Pred nedavnom som mala problemy/psychicke so zvladanim ochorenia.Sice som v remisii,ale obcas sa mi stane,ze ma prepadne pocit neistoty,uzkosti a strachu z navratu ochorenia....nie je to jednoduche ani pre mna,ani pre mojich najblizsich.Nevedela som koho poziadat o pomoc.rozhodla som sa napisat na tuto stranku a odpisala mi Pani Majka Andrasiova.Dohodli sme si stretnutie....nebolo mi vsetko jedno,moje pocity boli zmiesane,ale isla som.Aj kvoli sebe,aj kvoli rodine,ktora ma potrebuje/mam 4rocnu dcerku.stretnutie bolo vyborne,hned ako sme sa usadili,nervozita,neistota opadli.prijemne prostredie,atmosfera...a hlavne LUDSKY pristup.Predstavovala som si unudenu terapeutku,zyvajucu,pritakavajucu,ake pozname z americkych filmov.ale toto bolo o komunikacii,podelila sa so mnou aj o svoje pocity....a navrhla mi aj interaktivne stretnutie.Uprimne povedane,pocity boli rozne,ale isla som.ublizit mi to nemoze,preco to nevyskusat?urobila som VELMI dobre.Bolo nas asi 20.Pacienti v liecbe,po liecbe,v remisii...rozpravat bolo o com neustale.ani cas nam nestacil.kto nechce hovorit nemusi!ale ak sa osmelite,bude to super.preberali sa rozne temy,aj tie tazsie,ale vela sme sa aj nasmiali.Ved pre nukoho to nie je lahke,ci ste Vy sami pacientom,alebo pribuzni pacienta....Takze,mozem len a len odporucit tieto stretnutia.spoznate ludi,ktori prezivaju,prezivali to iste ako VY.mozte sa podelit aj o tom bolestne a bez pocitu,zeby ste niekoho svojim rozpravanim obtazovali.naberte odvahu a pridite medzi nas....!!!!! zelam Vam vela,vela slniecka v dusi a usmevov na perach i ked niekdedy je ten usmev plny bolesti,bude dobre.... a tym,ktori toto vsetko pre nas robia patri obrvske DAKUJEM!!!!!!!! s pozdravom Lubica

6. gaba gaba 22.11.2009 19:15
Ahoj pasto! chcem sa ťa opýtať či nemáš žiadne vedlajšie účinky a či berieš Glivec každý deň_. S pozdravom Gaba

7. avek21 avek21 23.06.2009 16:15
Pasto drzim ti palce...ja pracujem na hematologii som zdravotna sestra a s leukemiou som sa stretla aj v osobnom zivote...Glivec je super vec..su s nim dobre vysledky a uz skusaju aj nove veci takze prajem vela zdaru a zdravia..a tak ako si vravel hlavne sa nepoddavatť

8. pasto pasto 02.06.2009 14:48
Tiez mam diagnozu CML leukemiu, chronicku, Mam ju uz 10 rokov,Zatial sa to drzi,Uzivam Glivek, Nemam s tym zatial problemy, Jednoducho na to nemyslim,CHodim do prace. a venujem sa kazdodennym starostiam i radostiam, ktore nam prinasa zivot.Medicina robi velke pokroky kazdym dnom.Treba len verit a hlavne sa nepoddavat. S pozdravom Pasto

9. andy andy 19.05.2009 18:27
ani ja nie som rodeny optimista a vobec to so mnou nevyzeralo ruzovo,ale nie kazda diagnostikovana rakovina znamena smrt a stavaju sa aj zazraky.Zelam vsetkym vela,vela zdravia.

Pridať komentár:

Musíte byť prihlásený.

Prihlásenie | Registrácia